Dopalacze jak rozpoznać

Dopalacze jak rozpoznać

W krajach wysoko rozwiniętych od wielu lat podejmowana jest dyskusja odnośnie do tego, czy zalegalizować narkotyki albo przynajmniej, czy powinniśmy zalegalizować niektóre narkotyki. W Polsce również taka dyskusja jest prowadzona, chociaż raczej można by się spodziewać, że nie jest to coś, na co zwracają szczególną uwagę na przykład politycy. Dopalacze jak rozpoznać? Temat narkotyków jest dość sprawą istotną, ponieważ w zależności od podejścia, możemy również mieć różnego rodzaju skutki uboczne, których nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć.

Jakkolwiek żaden narkotyk nie jest niczym dobrym, to ostatecznie czasami całkowity zakaz, bądź całkowita penalizacja narkotyków, może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. Oczywiście zakładamy tutaj, że zamierzonym skutkiem całkowitej delegalizacji lub całkowitej penalizacji narkotyków, jest tylko i wyłącznie zdrowie obywateli, a nie na przykład fakt, że narkotyki mogą konkurować z tak zwanymi legalnymi używkami. Takimi jak alkohol i przez to zmniejszać dochody Skarbu Państwa. Przyjrzyjmy się jednak kwestii, która została w Polsce niejako sprowokowana przez całkowitą penalizację narkotyków i spowodowała, że ośrodki dla uzależnionych znalazły nowego rodzaju pacjentów, a mianowicie ośrodki do walki z uzależnieniami, coraz częściej zajmują się terapią dla uzależnionych od dopalaczy.

Prawo antynarkotykowe w Polsce

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, w Polsce co prawda narkotyki nie były legalne, ale niewielkie ilości niektórych substancji odurzających, mogliśmy posiadać w celach rekreacyjnych i nie groziła nam z tego tytułu żadna na przykład kara więzienia czy grzywny. Najbardziej popularnym narkotykiem stosowanym reakcyjnie jest i była marihuana. Jednakże po roku 2000 sytuacja dość mocno się zmieniła. W Polsce całkowicie spenalizowano, w zasadzie wszystkie narkotyki i nawet posiadanie mikroskopijnych ilości marihuany, groziło na przykład karą więzienia. Oczywiście przy niewielkich ilościach, najczęściej karą więzienia w zawieszeniu, co nie zmienia faktu, że jednak osoba, która została złapana z nawet niewielkimi ilościami, była karana. Założeniem tego było sprawienie, aby stosowanie w Polsce terapii leczenia uzależnień, było jak najrzadsze, ale niestety nie dało to takiego efektu. Groźba kary sprawiła, że ludzie zaczęli szukać alternatyw, a takie się oczywiście pojawiły. Problem narkotyków nie zniknął, w Polsce pojawiła się nisza dla tak zwanych dopalaczy.

Czym są dopalacze?

Dopalacze jak rozpoznaćPolska policja była całkowicie bezradna w walce z tym nowym środkiem. Dopalacze są to substancje odurzające, które jednak są w taki sposób skomponowane, że jest to miks różnego rodzaju substancji legalnych, który jednak w odpowiednim połączeniu, może zadziałać w sposób odurzający, często również uzależniający. W zasadzie dopalacze równają się narkotykom, a w wielu przypadkach są od nich zdecydowanie gorsze. Jeżeli porównamy sobie dopalacze, które są tak zwanymi zamiennikami marihuany, to na pewno zdecydowanie marihuana jest zdrowsza oraz dużo bezpieczniejsza. Jednak dopalacze były reklamowane jako substancje odurzające, o takim samym działaniu jak narkotyki, która chcieliśmy zażywać, a jednocześnie całkowicie legalne, ponieważ przynajmniej do pewnego momentu, policja na przykład nie była w stanie zrobić nic nikomu, kto dopalacze posiadał, a nawet więcej, jeżeli ktoś handlował dopalaczami w dużych ilościach, również był bezkarny. Dopalacze jak się okazało, potrafią być śmiertelnie niebezpieczne, a ich zażywanie może powodować uzależnienie od dopalaczy leczone tylko klinicznie. Po pierwsze w zasadzie nie ma nad tym, co jest sprzedawane żadnego nadzoru, ponieważ są sprzedawane jako produkt kolekcjonerski, a dodatkowo nigdy do końca nikt nie wie, jakie substancje są w środku zawarte i bardzo często dochodzi do takich sytuacji, że jeśli ktoś trafia na pogotowie, to lekarze w zasadzie nie są w stanie udzielić mu fachowej pomocy. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że leczenie uzależnienia od dopalaczy jest bardzo trudne.

W jaki sposób odróżnić dopalacze od prawdziwych narkotyków?

Dopalacze potrafią bardzo łudząco przypominać rzeczywiste narkotyki i tak naprawdę, jeżeli już chcemy w jakikolwiek sposób rozróżnić dopalacze od prawdziwych narkotyków, to możemy to zrobić, ale właściwie tylko i wyłącznie w przypadku odróżnienia marihuany od dopalaczy, które marihuanę udają. Nie będziemy tutaj mówić oczywiście o takiej kwestii, że są one zupełnie inaczej zapakowane, są również inaczej podawane klientowi. Natomiast jeżeli na przykład ktoś chce spróbować zapalić marihuanę, pójdzie do osoby, która rzekomo ma nią handlować i dostanie dopalacze, to jest bardzo mała szansa, że zorientuję się, że zamiast marihuany zażywa właśnie dopalacze. Nawet jednorazowe zażycie dopalacza, może się okazać śmiertelne. Jeżeli chodzi o rozróżnianie takie najprostsze, może to zabrzmi dziwnie, ale odróżnić dopalacze od marihuany, mogą osoby tylko takie, które po prostu wiedzą, w jaki sposób marihuana wygląda oraz w jaki sposób marihuana pachnie, ponieważ nawet jeżeli dopalacze są z marihuaną pomieszane, to nigdy nie będzie to taka sama faktura suszu oraz nigdy nie będzie to taki sam zapach. Marihuanę poznamy głównie po zapachu.

Suknie ślubne Previous post Suknie Ślubne
Jaka najlepsza gładź szpachlowa? Next post Jaka najlepsza gładź szpachlowa?