Szkoła językowa – jaką wybrać?

Szkoła językowa – jaką wybrać?

Szkoła językowa – jaką wybrać? Nauka języków obcych jest koniecznością. Niezależnie od tego, czy odpowiadamy za korespondencję firmy z kontrahentami, czy chcemy móc swobodnie porozumiewać się podczas wakacji, potrzebujemy biegłej znajomości języka. Nic dziwnego, że coraz częściej korzystamy nie tylko z prywatnych lekcji, ale również uczestniczymy w kursach i szkoleniach, organizowanych przez rozmaite placówki edukacyjne. Szkoła językowa – jaką wybrać? Jaka powinna być szkoła językowa, aby spełniła pokładane w niej nadzieje i oczekiwania? Jak wybrać  kurs językowy na miarę naszych potrzeb?

Zastanów się, jakiego kursu językowego potrzebujesz

Wybór szkoły języków obcych to poważna decyzja, należy więc przez jej podjęciem rozważyć wszystkie czynniki mogące mieć wpływ na nasze zadowolenie – lub jego brak. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakiego kursu językowego szukamy? Co ma dla nas znaczenie? Rozważyć należy takie czynniki, jak:

  • Język, którego zamierzamy się uczyć,
  • Poziom zaawansowania (nie wszystkie szkoły oferują lekcje na wszystkich poziomach),
  • Intensywność nauki (czyli ilość godzin zajęć tygodniowo),
  • Cel, dla którego chcemy się uczyć języka (czy szukamy kursu języka biznesowego, czy chcemy się przygotować do egzaminu międzynarodowego, zakończonego certyfikatem, np. TOEFL)
  • Czy szukamy szkoły językowej dla dorosłych, czy interesują nas raczej kursy angielskiego dla dzieci,
  • Czy chcemy uczyć się w pobliżu domu, czy jesteśmy gotowi na dojazdy,
  • Czy chcemy uczyć się jakąś konkretna metodą (np. metoda Callana, Helen Doron dla dzieci itp.)
  • Cena, która jesteśmy skłonni zapłacić.

Każdy z tych czynników może się okazać decydującym. Nie należy ograniczać się jedynie do porównania cen kursów oferowanych przez szkoły. Tańszy kurs wcale nie musi być bardziej korzystny, jeśli trzeba na niego dojeżdżać na drugi koniec miasta, a zajęcia odbywają się w godzinach, które niespecjalnie nam odpowiadają.

Zapoznaj się z ofertą dostępnych szkól językowych

Jeśli wiemy już, jakie są nasze oczekiwania dotyczące szkoły języków obcych, należy porównać je z ofertą placówek znajdujących się w naszym zasięgu (komunikacyjnym, cenowym itp.). Warto dowiedzieć się, jakie kwalifikacje posiadają zatrudniani przez szkołę lektorzy. Czy są to osoby posiadające kierunkowe, lingwistyczne wykształcenie pedagogiczne. A może konwersacje w szkole prowadzone są przez native speakera?

Szkoła językowa - jaką wybrać?
Szkoła językowa – jaką wybrać?

Kolejną kwestią wartą uwagi są programy realizowane przez szkołę. Czy korzystają z gotowych  programów realizowanych przez szkoły publiczne, czy tworzą własne, autorskie? Jeśli interesuje nas kurs dla dorosłych, warto zapytać, czy szkoła prowadzi kursy językowe dla firm. Takie doświadczenie oznacza zwykle, że lektorzy znają techniki pracy i strategie skutecznego nauczania dorosłych.

Nie bez znaczenia jest również dostęp do materiałów dydaktycznych i  to, czy szkoła zapewnia swoim kursantom podręczniki, ćwiczenia, płyty CD,  dostęp do platformy zdalnego nauczania lub aplikacji mobilnej. Nawet nie będąc ekspertem w zakresie nauczania języków obcych zorientujemy się, jakie jest nastawienie pracowników szkoły do klientów i samego procesu nauczania. Jeśli w tym, co mówią nie widać zaangażowania i pasji, lepiej poszukać innego miejsca. Szkoła poza wiedzą, musi być źródłem motywacji do zdobywania nowych umiejętności. Musi więc oferować również sprzyjającą nauce atmosferę.

Sprawdź opinie o szkole w internecie

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej szkoły, warto przekonać się, co myślą o niej uczestnicy wcześniejszych kursów. Czy szkoła prowadzi swój fanpage na Facebooku albo ma własną stronę internetową połączoną z blogiem lub forum dla kursantów? A może na temat szkoły pisała coś lokalna prasa? W takich miejscach znaleźć można wiele opinii na temat funkcjonowania szkoły w komentarzach użytkowników. Można też zapytać o szkołę na lokalnych portalach internetowych. Wiadomo, że nie wszystkie opinie będą rzetelne i część może pochodzić od nieuczciwej konkurencji, jednak jeśli szkoła cieszy się dobrą renomą, to warto spróbować.

Wybierz się na lekcję próbną

Przed podpisaniem umowy ze szkołą i zapisaniem siebie lub swojego dziecka na wybrany kurs języka obcego, dobrze  jest skorzystać z możliwości udziału w lekcji próbnej. Większość dobrych szkól językowych organizuje zajęcia pokazowe albo daje możliwość nieodpłatnego uczestnictwa w pierwszej lekcji z wybraną grupą. Takie doświadczenie pozwala na poznanie szkoły w większym stopniu, niż jakiekolwiek opinie od osób trzecich. Dzięki pierwszej lekcji mamy możliwość poznać lektorów, metody pracy oraz poczuć atmosferę, panującą na zajęciach. Pozwoli nam to na podjęcie ostatecznej decyzji.

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem szkoły językowej na kolejny rok szkolny, warto przyjrzeć się możliwości skorzystania z kursów wakacyjnych. Takie skrócone kursy, czasem w nieco zmienionej, bardziej rozrywkowe formule, organizowane są przez wiele placówek, które w czasie wakacji nie prowadzą swoich regularnych, planowych zajęć. Letnia oferta, jaką mają szkoły językowe – cennik kursów – może  pozytywnie zaskoczyć. Jeśli nie mamy innych planów na lato, to zdobycie nowej umiejętności może być świetnym sposobem na kreatywne i konstruktywne spędzenie wakacji.

Jak się przygotować do przeprowadzki? Previous post Jak się przygotować do przeprowadzki?
Jak działa myjnia bezdotykowa? Next post Jak działa myjnia bezdotykowa?