Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem

Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem

Zapewne wielokrotnie mijałeś kogoś z plecakiem w stylu worka. Nic dziwnego, bowiem stał się on bardzo popularny – nie tylko ze względu na wygodę, ale także z uwagi na swoją wielofunkcyjność. Obecnie coraz częściej można spotkać się także z workami z okrągłym dnem, czyli tak zwanymi workami żeglarskimi. Czym różnią się one od tradycyjnych modeli? Przez kształt swojego dna ma on nieco inny wygląd, który przemawia do wielu użytkowników. Tego typu plecaki są bardzo uniwersalne, można bowiem zabierać je na wycieczki oraz wędrówki, a także do szkoły czy pracy. Ponadto, są one bardzo uniwersalne i nie uzależnia się ich od płci ani wieku. Jeżeli myślałeś nad zakupem takiego worka, ale warianty dostępne w sklepach Ci się nie podobają, to mamy świetną wiadomość. Dzisiaj podpowiemy Ci jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem.

Krok 1. Przygotuj się

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy należy się doprze przygotować. Tak samo w przypadku szycia plecaka worka. Jeśli chcesz, aby praca przebiegłą szybko i sprawnie, to przed rozpoczęciem działań przygotuj sobie przede wszystkim 1 metr bieżący materiału o dowolnym wzorze oraz 1 metr bieżący podszewki poliestrowej. Do tego konieczne jest posiadanie 200cm sznurka – o grubości od 8 do 10mm oraz takich przedmiotów jak: nożyczki, nici oraz maszyna do szycia.

Podczas zakupu materiałów zwracaj uwagę na ich jakość. Przy wyborze tkaniny, która będzie stanowiła kieszeń plecaka patrz na to, aby nie była ona zbyt cienka – w innym przypadku materiał może popękać pod ciężarem zapakowanych do worka rzeczy. Bardzo ważna jest też grubość sznurka, gdyż będzie on stanowił ramiączka plecaka – gdy będzie zbyt cienki to ramiączka mogą nieprzyjemnie wbijać się w ramiona.

Krok 2. Wytnij potrzebne elementy

Kiedy już przygotujesz sobie wszystkie niezbędne materiały, to kolejnym krokiem będzie przygotowanie odpowiednich form i odrysowanie ich na materiale. Potrzebne będą Ci:

  • prostokąt o wymiarach 22x40cm,
  • trójkąt równoramienny o wysokości 11cm,
  • prostokąt o wymiarach 12x90cm,
  • oraz prostokąty 10x12cm i 10x20cm.

Bardzo ważne jest także umiejscowienie kształtów na materiale, z którego będziesz je wycinać. Przygotowane formy ułóż na materiale, odrysuj prostokąt, a następnie trójkąty – zrób to w taki sposób, aby ich wierzchołki stykały się ze sobą. Trójkąty muszą przylegać dłuższymi krawędziami do dłuższego boku prostokąta. Kiedy prawidłowo ułożysz formy, to powinno powstać coś w kształcie “korony” – będzie to kieszeń naszego plecaka worka. Następnie musisz wyciąć powstały kształt – zachowując centymetrowe dodatki na szwy. Całą czynność musisz także powtórzyć z wykorzystaniem materiału przygotowanego na podszewkę.

Krok 3. Rozpocznij szycie

Po przygotowaniu niezbędnych narzędzi i wycięciu odpowiednich kształtów pozostało Ci już tylko zszycie plecaka w całość, aby to zrobić postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. Najpierw przygotuj pętle, tunel i stoper:

  • Pętla: (10x20cm) Podwiń dłuższe krawędzie na około 1cm i zaprasuj prostokąt wzdłuż na pół – tak aby podwinięte krawędzie były w stanie się ze sobą pokryć. Następnie zszyj je i zaprasuj pasek na pół w szerz.
  • Stoper: (10x12cm) Dłuższe krawędzie prostokąta popodwijaj po około 1cm z każdej strony, a następnie zaprasuj krawędzie do środka. Wszystko przeszyj po zagięciach.
  • Tunel: (12x90cm) Użyj overlocka do obrzucenia krótszych krawędzi, a następnie zaprasuj je po 1cm do wewnątrz i przeszyj. Na koniec zaprasuj cały pas wzdłuż na pół.

Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnemKiedy wykonasz te elementy, to możesz przejść do zszywania plecaka worka w całości, aby to zrobić najpierw zszyj brzegi plecaka zawijając zewnętrzne krawędzie do środka, tak aby kształt zmniejszył się o połowę. Następnie weź skrajne ramiona lewego i prawego trójkąta, zszyj je i obrzuć na overlocku. Kiedy już to wykonasz to rozłóż zszyte trójkąty w taki sposób, aby wykonany szew znalazł się na środku a zszyte ramiona były ze sobą styczne. W następnej kolejności zszyj pozostałe ramiona trójkątów i boki worka – rób to na około 2cm. W tym momencie musisz także włożyć pomiędzy dwie warstwy materiału pętle, która została przygotowana we wcześniejszym etapie. Zszyj wszystkie warstwy razem – w tym celu trzykrotnie wykonaj szew i do końca zaszyj bok worka. Następnie w taki sam sposób wykonaj podszewkę, jednak pozostaw 15cm niezaszyty fragment, który posłuży do odwrócenia worka na drugą stronę. Możesz teraz przypiąć szpilkami gotowy tunel wewnątrz wierzchniej części worka – wywiniętej na lewą stronę. Następnie umieść, wywiniętą na prawą stronę, podszewkę wewnątrz worka i połącz wszystkie cztery warstwy materiału wykonując przeszycie dookoła otworu. Możesz teraz wykorzystać niezaszyty fragment do wywrócenia worka na drugą stronę, następnie zaszyj pominięty wcześniej fragment w podszewce i wsuń ją do worka. Pamiętaj także o zastosowaniu przeszycia wzmacniającego pod tunelem, aby wszystko było solidnie z sobą zszyte. Na koniec wsuń linę do tunelu i przewlecz przez pętlę na dole worka, a następnie zabezpiecz przed postrzępieniem.

Pianka neoprenowa gdzie kupić? Previous post Pianka neoprenowa gdzie kupić?
Detektyw - jakie wykształcenie? Next post Detektyw – jakie wykształcenie?