Czyste powietrze i powierzchnie, oraz przyjazny mikroklimat służą zdrowiu. Jak jednak to uzyskać, kiedy do wyczyszczenia i zdezynfekowania jest tak dużo trudnodostępnych zakamarków w meblach i kątach pomieszczeń? Najłatwiej wykonać ozonowanie pomieszczeń, które szybko i bezpiecznie uwolni nas od szkodliwych czynników. Sprawdźmy, czym jest ozonowanie, co niszczy i co zyskamy, decydując się na ten prosty zabieg.
Czym naprawdę jest ozonowanie?
Każdy z nas zna rześki klimat tuż po burzy, od razu lepiej się oddycha. Powodem jest ozon, który wytwarza się przy akompaniamencie błyskawic i grzmotów, czyli wyładowań atmosferycznych, a który czujemy w powietrzu tuż po burzy. Tak, jak oczyszcza mikroklimat w procesie tego naturalnego zjawiska, podobnie zachowuje się podczas ozonowania. Ozon w odpowiednim stężeniu podczas sesji ozonowania mieszkania dezynfekuje przestrzeń i niszczy szkodliwe czynniki. Jest to metoda nie tylko bardzo skuteczna, ale również wysoce bezpieczna. Po sesji ozonowania wystarczy dobrze przewietrzyć mieszkanie, i po kilkudziesięciu minutach można z niego w pełni korzystać. Inaczej ma się sytuacja z dezynfekcją środkami chemicznymi, które mogą w drażniący sposób działać na organizm ludzki i zwierzęta domowe.
Co niszczy dezynfekcja ozonem?
Ozonowanie przede wszystkim niszczy szkodliwe i chorobotwórcze bakterie, zarodniki grzybów, wirusy i drobnoustroje, oraz mikroorganizmy. Po ozonowaniu przestrzeń pozostaje również całkowicie wolna od wszelkich mikrobów takich jak na przykład roztocza. Ale to nie wszystko. Proces dezynfekcji ozonem skutecznie usuwa również przykre zapachy różnego pochodzenia. Dym papierosowy, zapach spalenizny, czy zapachy związane z posiadaniem zwierząt – wszystko znika bez śladu po ozonowaniu, a we wnętrzu pozostaje tylko świeży naturalny zapach.
Co możemy ozonować?
Ozonować możemy zasadniczo wszystko. Ozonowanie biur, mieszkania, wnętrza samochodu, magazynów, przychodni, sal operacyjnych, a także gabinetów kosmetycznych, a nawet wody jest dziś na porządku dziennym. Dlaczego ozonowanie jest tak chętnie wybierane jako metoda dezynfekcji? Odpowiedź jest prosta. Powodem jest sam ozon, który jest gazem, więc dostanie się dosłownie wszędzie, począwszy od miejsc, w które nie sięga ludzka ręka, czyli przestrzeni pod ciężkimi meblami, poprzez trudnodostępne zakamarki, na tkaninach kończąc. Zanim ozonowanie stało się tak bardzo popularne, jedynym sposobem na dezynfekcję kanapy, było jej wypranie. Teraz wystarczy jedna sesja ozonowania, aby zyskać pewność, że każdy mebel i zakątek jest pozbawiony szkodliwych czynników chorobotwórczych. To również świetny sposób na dezynfekcję pluszaków dziecięcych, czy dywanów, bez konieczności ich prania.
Dla kogo jest przeznaczone?
Zbawienne działanie ozonowania doceni zasadniczo każdy. Jednakże szczególnie korzystny jest on dla:
- alergików i osób uczulonych na roztocza,
- rodziców posiadających małe dzieci, którzy chcą mieć pewność, że mieszkanie jest wolne od chorobotwórczych czynników,
- osób wynajmujących mieszkania chcących posprzątać po poprzednich lokatorach,
- wnętrz po pożarach, gdzie trudno pozbyć się zapachu spalenizny,
- osób palących papierosy w mieszkaniu i samochodzie,
- magazynów i centrów logistycznych,
- sklepów spożywczych z żywnością,
- hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych,
- gabinetów kosmetycznych, salonów SPA, oraz miejsc, w których wykonuje się tatuaże,
- pomieszczeń szpitalnych, oraz wszędzie tam, gdzie wykonuje się zabiegi i ma się do czynienia z rozmaitymi schorzeniami,
- właścicieli urządzeń klimatyzacyjnych w firmach, mieszkaniach i samochodach.
Ponadto systematyczne ozonowanie biur, oraz innych przestrzeni firmowych, gdzie pracuje kilku pracowników i więcej, zapobiega rozprzestrzenianiu się czynników chorobotwórczych, a co za tym idzie, wpływa korzystnie na zdrowie pracowników i ich wydajność w pracy. Wszystkie przestrzenie, które można zamknąć, zabezpieczyć i odizolować na czas procesu można poddać ozonowaniu. Kluczowe jest, aby podczas ozonowania w pomieszczeniu nie przebywał nikt, oprócz pracownika ubranego w strój zabezpieczający. Na czas ozonowania należy także wyprowadzić z pomieszczeń zwierzęta domowe.
Kto może przeprowadzić dezynfekcję ozonem?
Na rynku pojawiło się sporo urządzeń do ozonowania przeznaczonych do domowego użytku. Jednak należy pamiętać o tym, że ozon jest gazem, który w dużym stężeniu i bezpośrednim zetknięciu z organizmem może nawet zagrozić życiu, dlatego warto ozonowanie zlecić specjalistycznej firmie. Jeśli chodzi o ozonowanie, cennik jest zróżnicowany w zależności od regionu Polski, jednak uśredniając, za ozonowanie średniej wielkości mieszkania zapłacimy około 250 zł, a za dezynfekcję ozonem samochodu około 50 zł. Jest to niewielki koszt, który niewątpliwie warto ponieść, mając na szali bezpieczeństwo i skuteczność działań. Firma, która przeprowadza ozonowanie mieszkań i innych przestrzeni zamkniętych z pewnością dostosuje odpowiednie generatory, aby usługa przyniosła najlepszy rezultat. Zapewni również całkowicie bezpieczny powrót mieszkańców i użytkowników do zdezynfekowanych pomieszczeń.