Rehabilitacja kardiologiczna – co to jest?

Rehabilitacja kardiologiczna – co to jest?

Rehabilitacja kardiologiczna to pojęcie, które dla wielu osób brzmi nieco enigmatycznie. Okazuje się jednak, że to nic innego jak pewne działania, które mają na celu poprawę funkcjonowania pacjentów z chorobami kardiologicznymi. Warto mieć świadomość tego, że istnieje wiele wskazań do poddania się temu rodzajowi rehabilitacji. Tak naprawdę, rehabilitacja kardiologiczna koncentruje się wokół wielu działań. Wykorzystanie rożnych metod gwarantuje największą skuteczność. Należy także mieć na uwadze to, że każda rehabilitacja medyczna wymaga zgodnej współpracy między specjalistą a pacjentem. Konieczne są także cierpliwość, jak i zaangażowanie.

Co obejmuje rehabilitacja kardiologiczna?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co obejmuje rehabilitacja kardiologiczna. Otóż okazuje się, że jedną z metod wykorzystywanych w procesie leczenia jest rehabilitacja ruchowa. Chorzy wykonują więc ćwiczenia przy pomocy fizjoterapeutów. Ćwiczenia mogą przybierać różną formę. Zawsze są jednak dostosowane do możliwości chorego. Nie oznacza to jednak, że nie są wymagające. Z czasem, w miarę robienia postępów przez pacjenta, ćwiczenia mogą ulegać pewnym modyfikacjom. Elementem rehabilitacji kardiologicznej bardzo często są ćwiczenia oddechowe. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że schorzenia kardiologiczne bardzo często upośledzają pracę płuc. Walka z problemami z oddychaniem jest więc bardzo istotna. Rehabilitacja kardiologiczna obejmuje również edukację pacjentów. Pacjenci muszą wiedzieć, jak należy funkcjonować, aby nie zaostrzać przebiegu choroby, na którą cierpią. Farmakoterapia także może odbywać się w ramach rehabilitacji kardiologicznej. Rehabilitacja kardiologiczna ma zazwyczaj miejsce na oddziałach szpitalnych. Ośrodki rehabilitacji również świadczą pomoc. Pacjent pozostaje więc pod stałą opieką personelu medycznego.

Zobacz koniecznie:

Jakie istnieją wskazania do rehabilitacji kardiologicznej?

Rehabilitacja kardiologiczna jest przydatna w przypadku różnego rodzaju schorzeń kardiologicznych. Zaleca się ją pacjentom po różnego rodzaju zabiegach kardiochirurgicznych. Mowa tu między innymi o zabiegu wszczepienia zastawek. Trzeba mieć na uwadze to, że jest to jeden z najpoważniejszych zabiegów kardiochirurgicznych. Wskazaniem do rehabilitacji kardiologicznej jest także przebyty zawał serca. Chorzy po zawale serca mogą wymagać naprawdę różnych form pomocy. Wynika to z faktu, iż każdy przypadek jest inny. Pacjenci po rozległych zawałach będą wymagać naprawdę długotrwałej i złożonej rehabilitacji kardiologicznej. Wrodzone wady serca, a także zaburzenia jego rytmu także będą stanowiły wskazanie do podjęcia rehabilitacji kardiologicznej. Wreszcie, wskazaniem do rehabilitacji będzie niewydolność serca. Trzeba mieć świadomość tego, że istnieją także przeciwwskazania do rehabilitacji kardiologicznej. Poinformuje nas o tym każdy dobry rehabilitant. Wśród przeciwwskazań można wymienić dławicę piersiową, która jest niestabilna, a także zatorowość płucną. Schorzeniami, które uniemożliwiają rozpoczęcie procesu rehabilitacji będą także zapalenie osierdzia oraz zatorowość obwodowa. Rehabilitację kardiologiczną może uniemożliwiać również nadciśnienie tętnicze, pod warunkiem, że nie jest leczone. Leczone i kontrolowane nadciśnienie tętnicze nie stanowi przeciwwskazania do rozpoczęcia rehabilitacji. Warto mieć świadomość tego, że niektóre z przeciwwskazań mają charakter przemijający. Po ich ustąpieniu można będzie więc przystąpić do podjęcia leczenia. Wszelkie wątpliwości dotyczące wskazań oraz przeciwwskazań do rehabilitacji należy omawiać z lekarzem lub rehabilitantem.

Co jeszcze należałoby wiedzieć na temat rehabilitacji kardiologicznej?

Rehabilitacja kardiologiczna ma szansę się powieść, jeżeli będzie się odbywała przy zgodnej współpracy pacjenta ze specjalistą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do podjęcia rehabilitacji w ramach NFZ konieczne jest posiadanie skierowania. Zazwyczaj tego typu skierowanie można otrzymać na oddziale szpitalnym, na którym był leczony pacjent. Po zakończeniu rehabilitacji kardiologicznej w ramach oddziału konieczna jest zazwyczaj rehabilitacja domowa. Może ona odbywać się w ramach NFZ, ale możliwa jest także rehabilitacja prywatnie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że prywatna rehabilitacja wymaga nierzadko dość dużych nakładów finansowych. Nie każdy będzie więc mógł skorzystać z tej formy terapii. Za jedną sesję rehabilitacji trzeba bowiem zapłacić około stu złotych. Ceny mogą się jednak różnić, w zależności od miasta, w którym prowadzony jest gabinet rehabilitacyjny. Jeżeli zależy nam na znalezieniu oferty atrakcyjnej pod względem cenowym, jak i jakościowym, nie pozostaje nam nic innego jak przejrzenie ofert. Warto także poczytać opinie na temat poszczególnych specjalistów. Warto zawsze wybierać takich, którzy posiadają pozytywne opinie pacjentów. Wskazana będzie również cierpliwość. Rezultaty rehabilitacji kardiologicznej nie pojawią się od razu. Niektórzy zobaczą je wcześniej, a inni nieco później. Ważne jest to, aby regularnie wykonywać zalecane ćwiczenia.

Maść z witaminą A na co pomoże? Previous post Maść z witaminą A na co pomoże?
Ile kosztuje olej cbd Next post Ile kosztuje olej CBD