Jaka najlepsza gładź szpachlowa?

Jaka najlepsza gładź szpachlowa?

Wybierając gładź, trzeba uwzględnić różne jej cechy. Ważne jest, jaki efekt da na ścianie. Są różnice pod tym względem. Istotne są jej właściwości. Nie każdą wszędzie się położy. Jaka najlepsza gładź szpachlowa? Gładź najlepsza to taka, która jest odpowiednia dla wybranego miejsca. Musi dać efekt, jakiego się oczekuje. Znaczenie dla niektórych ma też sposób jej wykańczania.

Co zyska się dzięki gładzi dowolnego rodzaju?

Są korzyści, które da położenie każdego takiego produktu. Są też efekty, których bez względu na rodzaj gładzi, się nie zyska. Każda sprawi, że stary tynk cementowo-wapienny zacznie wyglądać lepiej. Gładkość i estetyczny wygląd dadzą gładzie gipsowe i inne, mniej popularne. Są jednak różnice w poziomie gładkości oraz w wyrazistości koloru białego. Każda gładź utworzy trwałe dekoracyjne wykończenie ścian, jeśli nie są one narażone na trudne warunki. Niekiedy, by był efekt trwały, musi być odpowiednia gładź szpachlowa. Takie miejsca to pomieszczenia wilgotne oraz powierzchnie zewnętrzne.

Żadna z gładzi nie służy do naprawiania tynku. Przy poważnych niedoskonałościach, które trzeba zamaskować, potrzebny jest inny produkt. Potrzebna jest masa szpachlowa do ścian. Gładź kładzie się cienką warstwą, więc nie poradzi sobie z poważniejszymi problemami.

Rodzaje gładzi i ich charakterystyka

Do wyboru są cztery główne rodzaje. Poza nimi są też gładzie, które łączą w sobie różne typy np. cementowo-wapienne. Taki produkt łączy zalety różnych rodzajów.

Naturalny lub syntetyczny gips

Najpopularniejsza gładź to ta, którą robi się z naturalnego lub syntetycznego gipsu. Położenie jej daje elegancki efekt. Ściany stają się idealnie gładkie. Biel jest wyraźna. Najlepszy efekt pod względem wyrazistości koloru białego daje gładź z gipsu naturalnego. Natomiast ta z syntetycznego ma większą wytrzymałość. Gładź gipsowa to produkt, który chętnie wybiera się do pokojów. Można by na stary tynk dać grunt malarski i je pomalować. Zwykle jednak przed malowaniem ścianę się wygładza, by miała aksamitną, a nie ziarnistą strukturę. Z gładzią gipsową łatwo się pracuje. Ma znakomitą przyczepność, a szlifowanie pozwala w prosty sposób zyskać efekt gładkości. Gładź ta ma i słabe strony. Nie jest dobra do wnętrz wilgotnych, nie przepuszcza powietrza, jest podatna na uszkodzenia.

Wapienne i cementowe produkty do wygładzania

Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności idealna jest gładź wapienna lub cementowa. Obie są odporne na wilgoć i pozwalają ścianom oddychać. Wykańcza się je, gdy są mokre, a więc bez szlifowania na sucho. Czym różni się gładź wapienna od cementowej? Wapienna jest biała i daje dużą gładkość. Cementowa nie zapewnia takiej bieli i nie jest tak gładka. Jeśli ważny jest kolor biały, trzeba szukać takiej, która jest oznaczona jako biała. Ma za to dużą odporność na uszkodzenia i na czynniki atmosferyczne. Stosuje się ją nawet na zewnątrz. Obie są idealne do łazienki, kuchni oraz pralni. Wapienna przeciwdziała powstawaniu pleśni.

Polecamy uwadze:

Nowszy typ – gładź polimerowa

Dla wielu osób ten produkt z hurtowni chemii budowlanej to jeszcze nowość. Gładź polimerowa nie jest tak tania, jak gipsowa, więc rzadziej się ją stosuje. Zyskuje się dzięki niej kolor biały. Powierzchnia ścian jest bardzo gładka. Przepuszcza powietrze, a więc można stosować ją w pomieszczeniach wilgotnych. Wyróżnia się pod względem elastyczności. Sprawdzi się tam, gdzie ruchy konstrukcyjne mogłyby spowodować popękanie innych gładzi. Jeśli pod płytkami ceramicznymi ma znaleźć się gładź, to polimerowa jest idealna.

Jaka najlepsza gładź, biorąc pod uwagę jej kładzenie

Produkty do wygładzania ścian zwykle trzeba rozrobić z wodą. Sprzedawane są w postaci sypkiej. Wydłuża to pracę, ale ma też zalety. Takie gładzie kosztują mniej niż gotowe i można rozrobić je do optymalnej konsystencji. Gładzie gotowe to produkty, które stosuje się wprost z pudełka. Są droższe. Producent gładzi sypkich może zaoferować każdy z typów. Jako gotowe oferowane są gładzie gipsowe i polimerowe. Od tego, jaką postać ma gładź, ważniejsze jest, jak się ją wykańcza. Nie zawsze jest równie łatwo. Gładzie gipsowe się szlifuje i jest to łatwe. Są takie, które tego nie wymagają. Wykańczanie na mokro jest trudniejsze. Nie ma jednak wtedy problemu pylenia. Gładzie cementowe i wapienne też wykańcza się na mokro. Przy wapiennej można zdecydować się na szlifowanie. Jest to dopuszczalne. Gładzie polimerowe wymagają szlifowania.

szpachla-francuskaBy wybrać najlepszą gładź, trzeba uwzględnić jej cechy, swoje preferencje i miejsce, gdzie ma się znaleźć. Jaką gładź wybrać do pokoju? Można każdą. Gdy ma być mocno biała, to poszuka się takiej wśród gipsowych. Jeśli chce się uniknąć szlifowania, dobra jest wapienna. Można ją też wybrać do łazienki lub kuchni. Jeśli na ścianie w kuchni mają pojawić się płytki, to przyda się grunt uniwersalny. Niekiedy jednak ma znaleźć się pod nimi gładź. Jest tak w sytuacji, gdy znajdą się na części jakiegoś obszaru. Wtedy na cały ten obszar kładzie się gładź. Później na wybrany obszar przyklei się płytki. By efekt był trwały, na taką ścianę wybierze się gładź polimerową.

Dopalacze jak rozpoznać Previous post Dopalacze jak rozpoznać
Busy spod domu w Polsce pod konkretny adres w Niemczech Next post Busy spod domu w Polsce pod konkretny adres w Niemczech

Ostatnie wpisy