Pompy ciepła

Pompy ciepła

Pompy ciepła – jak działają? Nie da się ukryć, że pompy ciepła są dziś bardzo popularne. Nie jest to jednak zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę wiele zalet tego rozwiązania. Jednak bardzo niewiele osób wie, jak działa to rozwiązanie.

Co to jest pompa ciepła? Jak w praktyce działają pompy ciepła? Dlaczego ogrzewanie domu pompą ciepła to rozsądne rozwiązanie? Czy połączenie pompy ciepła z panelem słonecznym to dobry pomysł? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Co to jest pompa ciepła?

Wielokrotnie poszukujemy ekologicznego i jednocześnie stosunkowo taniego ogrzewania. Jednym z lepszych rozwiązań jest pompa ciepła. Można go określić jako niskotemperaturowe urządzenie grzewcze charakteryzujące się wykorzystaniem energii cieplnej – zawartej w wodzie, powietrzu i glebie. Z praktycznego punktu widzenia pompa ciepła to nic innego jak duże pudełko, w większości przypadków nie większe niż 2 metry kwadratowe. W środku systemu widać czynnik pracy – ciągle się zmienia. Są one związane ze zmianami z cieczy w gaz iz gazu w ciecz. Pozwala to na przepływ energii cieplnej z dolnego źródła do górnego źródła. Z ciekawości warto wspomnieć, że do podgrzewania wody często wykorzystuje się pompy ciepła. Mogą również z powodzeniem rozpraszać ciepło do ogrzewania domu lub budynku. W zamkniętym układzie pomp zachodzą różne zmiany fizyczne. Aby uruchomić pompę, do sprężarki musi być doprowadzona niewielka ilość prądu, dzięki czemu nie musimy się martwić o wyższe rachunki za prąd.

Jak w praktyce działają pompy ciepła?

Pompy ciepła
Pompy ciepła

Wiemy już, czym jest pompa ciepła. Teraz warto zainteresować się, jak to działa. Cóż, działa w obiegu zamkniętym. Posiada elementy niezbędne do szczegółowego omówienia – dopiero wtedy możemy zrozumieć, jak działa tytułowe urządzenie. Jeśli chodzi o wymiennik ciepła, jest to czynnik roboczy, który w rzeczywistości jest mieszaniną gazu i cieczy. Przechodzi przez proces parowania. W ten sposób jesteśmy w stanie odbierać energię ze źródeł ziemskich. Para jest następnie zasysana pod niskim ciśnieniem i wchodzi do sprężarki. Tam czynnik nie tylko zwiększa swoją temperaturę, ale także ciśnienie. Krąży jako gaz, aż dotrze do następnego elementu, kondensatora. Gorące i sprężone medium jest w stanie dotrzeć do wymiennika, dostarczając prawie całą swoją energię do górnego źródła, powodując kondensację. Ostatnim elementem cyklu jest zawór rozprężny – w tym miejscu współczynnik przypisywany jest do parownika. Podczas tego procesu znacznie spada zarówno temperatura jak i ciśnienie medium. W rezultacie medium krąży niemal w sposób ciągły, co zapewnia ciągłość pracy pompy.

Dlaczego ogrzewanie domu pompą ciepła to rozsądne rozwiązanie?

Coraz więcej budowniczych domów decyduje się na pompy ciepła. Niestety zużywa więcej energii elektrycznej niż tradycyjne kotły na paliwo. Dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby uzupełnienie całego systemu o dodatkowe panele fotowoltaiczne – są one w stanie dostarczyć darmową energię do zasilania tytułowego sprzętu. Inwestując w tego typu rozwiązania, nie tylko skutecznie chronimy środowisko, ale także w pewnym stopniu jesteśmy odporni na skutki rosnących cen energii elektrycznej. Warto podkreślić, że koszty eksploatacyjne można nawet zredukować do zera. Planując takie rozwiązanie na etapie projektowania domu, będziemy mogli obniżyć koszty związane z kotłowniami, kominami, a nawet miejscem przechowywania paliwa. Często zdarza się, że inwestowanie w oba rozwiązania jednocześnie przekracza niekiedy możliwości finansowe. Koszt ten można jednak zmniejszyć, korzystając z dofinansowania z Programu Czyste Powietrze.

Czy połączenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych to dobre rozwiązanie?

Niewątpliwie ogrzewanie mieszkania pompą ciepła jest rozwiązaniem najbardziej godnym uwagi. Po pierwsze możemy liczyć na ponadprzeciętne oszczędności związane np. z niższymi kosztami budowy domu. Ponadto dostępne jest satysfakcjonujące finansowanie. Warto wspomnieć o wygodzie i bezpieczeństwie oraz 75% energooszczędności. Pompy ciepła są uważane za prawie niezawodne, ponieważ mogą pracować nawet 30 lat bez żadnych awarii. Posiadacze takiego sprzętu mogą poczuć prestiż, licząc na szybki zwrot z inwestycji – średnio od 5 do 7 lat. To także rozwiązanie naszej pośredniej troski o środowisko.

Koszt ocieplenia dachu Previous post Koszt ocieplenia dachu
Płytki ścienne do wnętrz Next post Płytki ścienne do wnętrz