Restrukturyzacja firmy – co to jest? Problemy pojawiają się, gdy firmy nie przynoszą oczekiwanych zysków, narastają długi, a rozwój jest coraz słabszy. W takich przypadkach często pojawia się widmo bankructwa, dlatego warto rozważyć reorganizację, gdyż jest to sposób na uniknięcie likwidacji firmy. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym tak naprawdę jest reorganizacja, jakie przynosi korzyści i wiele innych wspaniałych rzeczy!
Restrukturyzacja firmy – ogólne wyjaśnienie
Wiele osób zadaje sobie pytanie, co to znaczy reorganizacja firmy i jakie są tego konsekwencje? Restrukturyzacja, zwana także restrukturyzacją, to proces polegający na zmianie całej organizacji danego przedsiębiorstwa oraz wchodzących w jego skład aktywów i pasywów.
Czy wiesz, że restrukturyzacja przedsiębiorstwa jest często podejmowana, gdy firma wymaga nagłych i konkretnych zmian, aby zachować swoją oryginalność i konkurencyjność. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla firmy, ponieważ zwiększa zyski, a dzięki restrukturyzacji firma może się przekształcić, poprawiając jednocześnie swoją sytuację poprzez dodanie wartości.
O czym warto pamiętać? Tak naprawdę czarnego scenariusza, czyli bankructwa firmy, można uniknąć dzięki odpowiednio przeprowadzonej restrukturyzacji! Co ważne, wszystko odbywa się z najwyższym poszanowaniem praw wierzycieli i warto zaznaczyć, że restrukturyzacji mogą podlegać jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki o różnych formach działalności, w tym: cywilnej, ogólnej i akcyjnej. Reorganizacja w 2015 r. Była bardzo dokładnie opisane w ustawie z dnia 15 maja 2009 r., tzw. ustawa reorganizacyjna.
Restrukturyzacja – przyczyny wdrożenia
Warto zaznaczyć, że przyczyny reorganizacji są różne i można je podzielić na:
- Wewnętrzne przyczyny restrukturyzacji – przyczyny związane z firmą, w tym: wysokie koszty związane z działalnością firmy, niska jakość wytwarzanych produktów, nieefektywna produkcja pochłaniająca duże ilości materiałów i energii
- Zewnętrzne przyczyny restrukturyzacji – są to głównie przyczyny związane z otoczeniem firmy, w tym: bardzo wysoka konkurencyjność branży, oraz dokonujące się zmiany w polityce gospodarczej.
Jak widać, restrukturyzacja firmy może mieć różne przyczyny i niekoniecznie musi mieć związek z obecnym stanem firmy! Ponieważ problemy w firmie są często związane z czynnikami zewnętrznymi, na które firma nie ma wpływu.
Proces reorganizacji – typy
Czy wiesz, że restrukturyzacja firmy to bardzo złożony proces obejmujący kilka obszarów działalności? Dotyczy to również rodzaju procesu restrukturyzacji, w tym:
- Przewidywana reorganizacja – głównym celem tej reorganizacji jest wyprzedzenie konkurencji i dotyczy ona organizacji pracy, zatrudnienia oraz działań marketingowych i finansowych
- Twórcza restrukturyzacja – działa na zasadzie tworzenia zmian w czasie, ten rodzaj restrukturyzacji dotyczy m.in.: wprowadzenia nowego produktu lub usługi na rynek
- Adaptacyjna Restrukturyzacja – Skupia się przede wszystkim na doraźnych zmianach, które mają wpływ na działanie konkretnego biznesu. Jest to szczególnie ważne, gdy wyniki i zyski firmy są niskie i istnieje prawdopodobieństwo dalszego pogorszenia
- Restrukturyzacja naprawcza – koncentruje się na zmianach, których głównym celem jest naprawa firmy, a tym samym ochrona firmy przed możliwością bankructwa.
Jak restrukturyzacja wpływa na firmę?
Warto wiedzieć, że prawidłowo przeprowadzona restrukturyzacja firmy pozwala uniknąć bardzo poważnych konsekwencji, które mogą doprowadzić do bankructwa przedsiębiorstwa. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ wprowadzone zmiany mogą znacznie zmniejszyć ryzyko bankructwa! co jest ważne Aby wydobyć swoją firmę z trudnej sytuacji finansowej, warto zatrudnić doświadczonego doradcę restrukturyzacyjnego, ponieważ firmy świadczące profesjonalne usługi w tym zakresie pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojej firmy!
Jakie są korzyści z restrukturyzacji?
Restrukturyzacja niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla zadłużonego przedsiębiorcy, jak i wierzycieli, w przypadku przedsiębiorcy korzyści te można wymienić jako: Możliwość dalszego funkcjonowania firmy, przywrócenie przyjaznych relacji biznesowych, odzyskanie zaufania wierzycieli, rozłożenie na rzeczywistą spłatę w ratach. Wierzyciele mogą jednak liczyć na następujące korzyści:
- zadowolenie z układu,
- możliwość dalszego kontraktowania,
- możliwość współpracy z zadłużonymi przedsiębiorcami,
- wierzyciele zwykli mają częściową równość z wierzycielami bardziej uprzywilejowanymi.