Wizyta u lekarza ortopedy

Wizyta u lekarza ortopedy

W przypadku wystąpienia bólu stawów konieczna jest szybka wizyta u lekarza ortopedy. Bóle stawów mogą być objawem różnych chorób układu kostno-stawowego organizmu człowieka i występują u osób starszych, młodzieży i dzieci. Na podstawie wieku, w którym pojawia się choroba i towarzyszących objawów, można spekulować na temat prawdopodobnej przyczyny jej pojawienia się. Jednak w większości przypadków, aby ustalić dokładną przyczynę bólu stawów, konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy, który wykona dodatkowe badania iw razie potrzeby podejmie leczenie. ważny! Leczenie bólu stawów zależy od przyczyny.

Kiedy należy od razu zgłosić się do ortopedy?

  1. Jeśli bólowi stawów towarzyszy gorączka lub inne objawy (wysypka itp.)
  2. Jeśli ból stawów jest silny, nie ustąpi po zastosowaniu leków przeciwbólowych.
  3. Jeśli ból stawów nie ustąpi samoistnie w ciągu tygodnia, a przyczyna jest nieznana.
  4. Ból stawów, który pojawia się po pewnym czasie (kilka godzin dziennie) po dużym wysiłku fizycznym, który występuje u wszystkich ludzi bez wyjątku, nie wymaga pomocy lekarskiej.
Wizyta u lekarza ortopedy
Wizyta u lekarza ortopedy

Bóle stawów u dorosłych mogą wskazywać na poważne zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. W związku z tym ważne jest, aby jak najszybciej ustalić przyczynę bólu, zdiagnozować ją przez chirurga ortopedę i rozpocząć leczenie.

Ból stawów związany z gorączką, osłabieniem i zmęczeniem występuje w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jeśli nie ma temperatury, ale ból stawów towarzyszy ból krzyża, może to być choroba przewlekła, taka jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Często osoby starsze i otyłe skarżą się na bóle stawów: w tym przypadku objawy są związane z powolnym niszczeniem tkanki chrzęstnej. Takie choroby są również znane jako choroby zwyrodnieniowe i obejmują na przykład zapalenie kości i stawów.

Ból barku lub kolana u dorosłych to poważny problem, który może przeszkadzać w codziennych czynnościach. Jeśli ból jest nagły i niewyjaśniony (bez urazu lub nadmiernego wysiłku fizycznego), wymagana będzie analiza innych obecnych objawów. Jeśli bólowi barku towarzyszy ból pleców lub karku, okresowe bóle strzeleckie promieniujące do barku, możliwą przyczyną bólu stawu barkowego jest osteochondroza. Jeśli te same objawy wystąpią po nadmiernym wysiłku lub urazie, możesz mieć plexitis, zapalenie nerwów przechodzących przez staw barkowy.

Jeśli bólowi kolana towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk skóry wokół stawu oraz podwyższona temperatura lub wysypka, może to być reumatoidalne zapalenie stawów, zakaźne zapalenie stawów lub reaktywne zapalenie stawów. Jeśli masz nagły, silny ból kolana, ograniczoną ruchomość kolana lub nie możesz oprzeć się na obolałej nodze, dna moczanowa jest możliwą przyczyną.

Badanie bólu stawów

Kiedy pacjent skarży się na bóle stawów, lekarz ortopeda może zlecić ogólne badanie krwi, które w większości przypadków ujawni różne nieprawidłowości, w zależności od charakteru choroby stawu i jej nasilenia. W diagnostyce niektórych chorób zapalnych stawów i kręgosłupa wskazane są również badania biochemiczne krwi, a zwłaszcza oznaczenie zawartości wskaźników, takich jak białko C-reaktywne (CRP). Chociaż żadne z tych badań nie jest specyficzne dla procesu chorobowego, pomagają one w porównaniu z innymi danymi we wczesnych stadiach diagnozy zaburzeń narządu ruchu i pozwalają ocenić poziom aktywności fizycznej. Radiografia jest niezawodną metodą badania stawów. W rzeczywistości bez niego lekarze nie mogą postawić diagnozy i diagnozy różnicowej. Pozwala to na pełniejsze przedstawienie obrazu tomograficznego, pozwalając dokładniej określić zmiany ostrości.

Leczenie: jak złagodzić ból stawów

Leczenie bólu stawów zależy w dużej mierze od tego, dlaczego tak się dzieje, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortopedy, który będzie w stanie postawić diagnozę. W niektórych przypadkach pomocne może być użycie elastycznego bandaża na stawie. Środki przeciwbólowe dostępne są w postaci tabletek przeciwzapalnych i przeciwbólowych, zastrzyków i maści. Dostawowe zastrzyki lub bloki to doskonałe metody łagodzenia bólu.

Gimnastyka lecznicza może być bardzo pomocna w zapobieganiu postępowi choroby zwyrodnieniowej stawów, ponieważ poprawia ukrwienie tkanek otaczających dotknięty staw i dotlenienie chrząstki. Warto jeździć na rowerze, pływać, jeździć na nartach, a zwłaszcza spacerować, które są najbardziej przydatnymi i delikatnymi ćwiczeniami, które pomagają wzmocnić gorset mięśniowy i poprawić metabolizm. Ale lekarze nie zalecają biegania, skakania, kucania i podnoszenia ciężarów. W profilaktyce lekarz ortopeda może zalecić specjalne leki stymulujące regenerację tkanek. Stosuje się je przy artrozie, bólach stawów, bólach karku, bólach krzyża, słabej ruchomości stawów, zapaleniu korzonków nerwowych, osteochondrozie kręgosłupa.

Gabloty reklamowe – jak się wyróżnić? Previous post Gabloty reklamowe – jak się wyróżnić?
Restrukturyzacja firmy Next post Restrukturyzacja firmy

Ostatnie wpisy